Cestopisy

Potulky Azerbajdžánom

AzerbajdžánAZERBAJDŽÁN

Pastieri a zeleninári

Niektoré internetové zdroje uvádzajú pre Azerbajdžán rozloženie produkcie v pomere 30% služby, 63% priemysel a 7% poľnohospodárstvo. Nebudem protirečiť štatistickým údajom, najmä ak nemám iné konkrétnejšie údaje.

Azerbajdžán Azerbajdžán

Z pohľadu človeka, ktorý už nejakú dobu žije v Azerbajdžáne je tento pomer skresľujúci. Na prvý pohľad by pri vyššie uvedenom pomere sme mohli očakávať rozvinutú sieť priemyslu a len kde tu nejaké políčko. Opak je však pravdou.

Azerbajdžán

Štatistiky zrejme vychádzajú z príjmov a preto niet divu, že produkcia ropy a zemného plynu urobila svoje. V skutočnosti je priemyselná oblasť Azerbajdžánu sústredená hlavne na tzv. Abšeronskom polostrove, čo je vlastne širšie okolie Baku. Nesmieme zabudnúť na Gandžu a snáď ešte nejaké menšie priemyselné centrum. Ostatná časť – a percentuálne dosť veľká časť Azerbajdžánu je odkázaná na to, aby sa uživila zo svojho okolia.

A tu potom nastupujú hlavne služby. V každom mestečku nájdete všetky služby potrebné pre bežný život. Má to svoju výhodu. Nie je problém za „lacný peniaz“ si nechať upraviť oblek, ktorý Vám nesedí, dať si hoci v nedeľu popoludní vyrobiť náhradný kľúč a podobne. Samostatnou kapitolou služieb je doprava. To je téma na jeden príspevok, preto tu spomeniem len taxikárske služby. Taxík nájdete v meste na každom kroku a nájdete ho aj na dedinách.

Okrem služieb veľkú časť zamestnanosti tvoria štátni zamestnanci. Školy, nemocnice a hlavne dostatočne prebujnelé úrady. Nepoznám štatistické údaje, ale určite veľké percento zamestnanosti tvorí policajný aparát. Byť v meste a nestretnúť policajta – to sa jednoducho nedá. Prejsť niekoľko kilometrov autom a nestretnúť policajnú hliadku to sa tiež nedá (... a nezaplatiť pri tom nejakú pokutu – to sa tiež nedá...).

Azerbajdžán

No a popri tom všetkom je tu poľnohospodárstvo. Tých štatistických 7 % je zrejme skreslené nízkym prínosom poľnohospodárstva na HDP krajiny, ale v skutočnosti poľnohospodárstvom sa tu živí veľké percento obyvateľov. Iste aj tu je dôležité v ktorej oblasti Azerbajdžánu. Nie všade sú totiž vhodné podmienky na poľnohospodársku produkciu. Ale ešte aj v takej „polopúšti“ aká sa rozprestiera v okolí Kurdemiru je veľmi rozšírený chov kráv, oviec a byvolov. A napríklad v západnej časti krajiny v okolí Šemkira, Tovuzu a Gazachu sa poľnohospodárstvom živí väčšina obyvateľstva. Pastieri a zeleninári, bolo by možné charakterizovať túto oblasť. Početné stáda oviec a kráv , ktoré sprevádzajú pastieri na koňoch – to typický obraz tejto časti Azerbajdžánu. Domáce zvieratá sú každodennou súčasťou ich života a preto nie div, že ich nájdete doslova všade – na ceste, v meste, na železničnej trati...

Azerbajdžán Azerbajdžán Azerbajdžán Azerbajdžán Azerbajdžán

Spomínaná oblasť je jednou hlavných zásobárni ovocia a zeleniny nielen pre celý Azerbajdžán, ale veľká časť produkcie ovocia a zeleniny putuje do Moskvy na Moskovské trhy. Producenti zeleniny majú dohodnuté „kontrakty“ s jednotlivými nákupcami, ktorí skupujú ovocie a zeleninu a v kamionoch to vozia do Ruska. Spokojné sú asi obidve skupiny, pretože oblasť Šemkira a Tovuzu je pokladaná za jednu z najbohatších oblastí v Azerbajdžáne. Dosť produkcie zostane aj na domáci trh. Okrem bežných a klasických trhovísk, ktoré sú v každom stredne veľkom mestečku je veľmi populárny predaj na okraji ciest. Tu môžete kúpiť tiež všeličo: metlou počnúc, cez sliepky, morky, ryby, veľa druhov ovocia, stromčeky na výsadbu, kvety atď, atď.

Teraz na začiatku marca ich prvé jarné slniečko doslova vytiahlo na polia. Keď sme dnes prechádzali autom touto časťou krajiny, mohli sme sledovať čulý ruch na tunajších poliach. Až som im závidel. Pri spomienke na veľké množstvo ladom ležiacej pôdy napríklad na Spiši mi bolo ľúto. Pravdou je však aj to, že či kupujete na trhu, alebo vedľa cesty, v žiadnom prípade nemôžete ani len dúfať, že dostanete pokladničný blok z registračnej pokladnice...

Azerbajdžán

A hoci ten ich život na vidieku v Azerbajdžáne je z nášho pohľadu ťažký a v každom prípade podľa vonkajších prejavov zopár desaťročí za tým, aký je život na slovenských dedinách, predsa len svojim spôsobom sú spokojní. Samozrejme, že hierarchia hodnôt je trošku iná než tá, ktorú sme si vypestovali my...

Azerbajdžán
Autor: František Murár
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Baku, Azerbajdžán
Ubytovanie v Baku
Požičanie auta v Azerbajdžáne

Poistenie do Azerbajdžánu


SI TU:  Domov › Články › Na cestáchPotulky Azerbajdžánom