Cestopisy

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

AustráliaAUSTRÁLIA

Štyri týždne v Sydney a dva týždne cestovania

Po tom, čo som sa pred piatimi rokmi vrátil zo skoro ročného študijného pobytu v Austrálii, kde som si zlepšil angličtinu, spoznal nových kamarátov z celého sveta, mal možnosť pohladkať koalu a kenguru, užívať si život, slnko, pláže a more v Sydney a na konci vyše dva týždne aj cestovať po východnom pobreží Austrálie, som si to teraz v decembri na 6 týždňov zopakoval.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie Cestovanie po východnom pobreží Austrálie Cestovanie po východnom pobreží Austrálie Cestovanie po východnom pobreží Austrálie Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

4 týždne som si znova užíval Sydney a dva týždne cestoval.

Sydney Skyline Sydney Opera Sydney pláž Sydney pláž

Tu sú moje zážitky z cestovania.

Gold Coast a Surfers Paradise

Môj decembrový „deja vu“ výlet po východnom pobreží Austrálie sa začal v kancelárii G8M8 Great Mate, kde som si v cestovnom oddelení zabezpečil dopredu celý cestovný plán.
Úvodný let Sydney – Gold Coast trval niečo cez hodinku. Následne som sa z letiska premiestnil miestnym autobusom asi polhodinovou cestou do najznámejšej časti Surfers Paradise a ubytoval sa v hosteli. Je to najlacnejšia a najflexibilnejšia forma ubytovania pri cestovaní. Zároveň tam stretnete veľa mladých ľudí z celého sveta, s ktorými si môžete večer pokecať pri pivku, alebo sa ísť zabaviť do mesta.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

Gold Coast a jeho najznámejšia časť Surfers Paradise je známa tým, že má pekné dlhé pláže, lemujúce skoro celé pobrežie, a výškové budovy, slúžiace buď ako exkluzívne rezidencie alebo hotely pre návštevníkov s výhľadom na more. Pripomínalo mi to americké Miami.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

Je to raj surfistov, more ponúka veľké vlny. Plávať sa tu síce nedá, ale zážitok z vrhania sa do týchto vĺn málokde zažijete. Večer sa dá každý deň za určitý poplatok ísť s viacerými mladými ľudmi autobusom do mesta a navštíviť 4 diskotéky, na ktorých je vždy dobrá zábava a úvodný drink zdarma.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

Rainbow Beach a Fraser Island

Strávil som tam dva celé dni a na tretí deň ráno nasadol na Premier autobus a vydal sa na 9 hodinovú cestu do Rainbow Beach. Aj keď cesta autobusom trvá viac hodín, zväčša máte pre seba dve pohodlné sedadlá, na ktorých sa dá aj núdzovo vyspať v polohe ležmo.
Rainbow Beach je taká predstanica pred dobrodružným výletom na Fraser Island, kde dostanete inštruktáž o pravidlách a možnostiach, ktoré ponúka tento nádherný ostrov. Na Rainbow Beach je tiež siahodlhá pláž a čisté more, ako stvorené na leňošenie a kúpanie.

Z hostela sme po skupinkách po 8 mladých ľudí nasadli do terénneho auta a vyrazili smer najväčší piesočný ostrov na sveteFraser Island, kam sa presúva kompou. Najskôr sa vyberie vhodné miesto na stanovanie a potom si celá skupina rozloží stany.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

Cez deň sme sa terénnym autom presúvali po pláži na nádherné sladkovodné jazerá vo vnútrozemí ostrova, kde sa dá aj kúpať, alebo na kopec s nádherným výhľadom na pobrežie, či na preskúmanie stroskotaného vraku lode.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie Cestovanie po východnom pobreží Austrálie Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

V noci to žije zábavou na pláži a spoznávaním ľudí rôznych kultúr. Na spánok veľa času nezostane. Jedlo sme si varili sami, ale bolo ho dosť a na moje prekvapenie aj chutné. Po dvoch nociach na ostrove a návrate veľmi dobre padne jedna noc v hosteli na zregenerovanie, vyspanie a nabratie síl na následný presun do ďaľšej destinácie.

Airlie Beach

Keďže vzdialenosti v Austrálii sú v iných rozmeroch ako v Európe, tak nejakých 1000 km je taká stredná vzdialenosť. Presun autobusom z Rainbow Beach do Airlie Beach trval vyše 14 hodín, ale polovicu z neho som "pohodlne" prespal.
V Airlie Beach kotví množstvo lodí, ktorými sa chodí na výlety na Whitsundays Islands, nachádzajúcim sa v páse Great Barrier Reefu, čiže korálovom útese. Nachádza sa tu až 74 ostrovov.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie

Dá sa vybrať z jedno, dvoj a trojdňových výletov loďou. Odporúčam ten trojdňový, lebo zažijete výlet na lodi, kde vám varia jedlo, spíte v kajute, presúvate sa medzi ostrovmi, kúpete sa, šnorchlujete a potápate sa. Takýto zážitok je naozaj na celý život. Tesne pod vami sú korály rôznych tvarov a pred vami sa mihotajú farebné morské rybky.
Po týchto všetkých zážitkoch som sa plný dojmov vrátil letecky do Sydney a užíval si ešte dva týždne slnka, mora a atmosféry v tomto krásnom meste.

Cestovanie po východnom pobreží Austrálie
Autor: Radoslav Danek; Viac informácií o štúdiu a cestovaní v Austrálii nájdete na http://www.studiumaustralia.sk.
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Sydney
Ubytovanie v Sydney
Požičanie auta v Sydney

Poistenie do Austrálie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchCestovanie po východnom pobreží Austrálie