Poklady sveta

Atómium Brusel

BelgickoBELGICKO

Popis lokality

Photograph ATOMIUM BRUSEL, BELGICKO by Lubomir Mihalik on 500px


Väčšina metropol sveta má svoju typickú dominantu. V prípade hlavného mesta BelgickaBruselu, je ňou svetoznáme Atómium [ | ], niektorými prezývané aj ako „bruselská Eiffelovka“.
Atómium môžete nájsť na severnom predmestí Bruselu, v parku des Expositions, kde sa bez väčších problémov dostanete napríklad metrom.
Atómium je 102 metrov vysoká stavba predstavujúca 165 miliárdkrát zväčšený model molekuly železa. A Vy sa môžete do tejto molekuly, resp. jednotlivých atómov ísť aj priamo pozrieť. Vstupnému sa síce nevyhnete, ale získaná skúsenosť za to stojí.
Transport v Atómiu zabezpečuje na vrchol (nachádza sa tam reštaurácia s vyhliadkou) rýchlovýťah s kapacitou 22 ľudí. Vyveziete sa tam za 23 sekúnd. Medzi jednotlivými atómami sa návštevníci presúvajú eskalátormi, ktoré sú mimochodom jedny z najdlhších v Európe (najdlhší má dĺžku 35,4 metrov). Každá s eskalátormi prepojených deviatich gulí predstavujúcich atómy dosahuje priemer 18 metrov. Atómy sú vlastne spojené približne 30 metrov dlhými rúrami s priemerom do 3,3 metrov. V atómoch si je možné prehliadnuť rôzne expozície.
Atómium bolo postavené v priebehu troch rokov, v súvislosti s konajúcou sa výstavou EXPO v roku 1958. Stavbu Atómia navrhol inžinier André Waterkeyn. Použitým stavebným materiálom pri stavbe diela bola hlavne oceľ a hliník. Podľa odhadov je váha Atómia 2.400 ton.
Je zaujímavosťou, že pôvodne sa malo Atómium po výstave rozobrať, ale pre jeho veľký úspech a mimoriadnu návštevnosť sa rozhodlo, že sa nakoniec zachovalo.
Pri rekonštrukcii Atómia v roku 2006 sa nahradili poškodení hliníkové kryty nerezovou oceľou. Zároveň boli doinštalované žiarovky, ktoré celé Atómium lemujú a vytvárajú svojim blikaním vo večerných hodinách dojem, akoby tu pristál mimozemský koráb.
Ak sa pre návštevu Atómia rozhodnete, nevynechajte ani návštevu parku s výstižným názvom Mini Európa. Nachádzajú sa tam modely najznámejších európskych stavieb a monumentov.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Bruselu
Ubytovanie v Bruseli
Požičanie auta v Bruseli

Poistenie do Belgicka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaAtómium, Brusel