Mestá sveta

AMMÁN SPRIEVODCA / AMMAN CITYGUIDE

JordánskoJORDÁNSKO

Popis lokality

Ammán je veľmi zaujímavým mestom. Metropolou Jordánska sa stalo až v 20. storočí, predtým bolo po niekoľko storočí skoro neobývané. Jeho počiatky ale siahajú až do praveku. Dnešné mesto Ammán má skoro tri milióny obyvateľov jordánskej a palestínskej národnosti a do popredia sa dostáva napríklad tiež vďaka svojim špičkovým hotelom a veľmi dobrým nákupným možnostiam.

História Ammánu

V oblasti, kde leží dnes mesto Ammán, bola už v praveku významná a obývaná lokalita s názvom Ajn Ghazál. Z biblických zápisov je mesto známe ako Rabbat Amón, sídlo a centrum pohanského kmeňa Amóncov. Práve títo mali na jednom z dnešných ammánskych kopcov vybudované královské sídlo a chrámy. Po Amóncoch sa správy mesta ujali Rimania, ktorí mu vtiskli svoju podobu vďaka rímskej architektúre. Na správnom vrchu vybudovali chrám boha Jupitera a dolu v meste obrovský amfiteátor.
V 2. storočí n.l. bolo mesto, známe pod názvom Filadelfia, súčasťou federácie rímskych miest pod názvom Dekapolis (okrem Filadelfie tam tiež patrilo krásne mesto Džeraš a izraelský Bet Shean).

V stredoveku o Ammáne nemáme veľa informácií okrem toho, že bolo niekoľkokrát zničené zemetrasením. Až v 19. storočí sa mesto prebúdza zo svojej letargie vďaka príchodu presídlených Čerkesov osmanskou vládou. Osmanský sultán zanedlho na to príde s myšlienkou výstavby Hidžázkej železnice, a jedna zo zastávok na trase Istanbul - Mekka je práve v Ammáne. V roku 1921 sa emír Abdulláh rozhodol vybrať za hlavné mesto Jordánskeho emirátu práve Ammán, čím sa začal mohutný rozvoj mesta.

Orientácia v Ammáne

Pôvodne sa Ammán rozprestieral na siedmych pahorkoch, dnes je pahorkov mesta ešte viac. Základné rozdelenie mesta je na východnú (staršiu) a západnú (modernejšiu) časť. Vo východnom Ammáne sa nachádza historické centrum s pamiatkami a tradičné trhovisko. V západnom Ammáne sú sídla medzinárodných spoločností, nákupné strediská a špičkové hotely.

Najvýznamnejšie pamiatky v Ammáne

Džebel Qalaa

Pod týmto arabským názvom sa skrýva kopec, na ktorom bolo už 13. storočí pred n.l. správne centrum Amóncov. Je to archeologický park s vykopávkami z doby biblickej a rímskej, a tiež sa tu nachádza Umajovský komplex zo 7. storočia n.l. Prehliadka celého komplexu trvá asi dve hodiny, a to hlavne vďaka nádherným výhľadom na celé staré mesto Ammán. Je to dobrý spôsob ako si uvedomiť geografickú rozmanitosť Ammánu. Malé múzeum vykopávost zaujme hlavne fanúšikov starovekej histórie.

Divadlo

Ammánske divadlo je jedno z najimpozantnejších vo svojej kategórii. Divadlo bolo postavené v 2. storočí n.l. tak, aby divákom počas predstavenia nesvietilo do očí. Práve z toho dôvodu je orientované na sever.
Kapacita divadla v Ammáne je úctyhodných 6000 divákov (je najväčším v Jordánsku) a je po nedávnej rekonštrukcii okolia opäť sprístupnený.

Múzeum ľudových tradícií

Múzeum ľudových tradícií sa nachádza vedľa amfiteátru a je zaujímavou prezentáciou jordánskych tradičných remesiel. Nájdete tu prehľad ľudových krojov rôznych beduínsky kmeňov a palestínskych roľníkov, ako aj zbierku nádherných ľudových šperkov.

Mešita Abú Darvíš

Mešita Abú Darvíš zo 60-tych rokov 20. storočia zaujme svojim netradičným vzhľadom. Abú Darvíš mesita bola postavená z toho dôvodu, aby slúžila hlavne miestnej čerkešskej komunite, ktorá sa tu dodnes schádza na piatočnú slávnostnú modlitbu. Síce mešita nie je prístupná zvnútra, jej hlavnou atrakciou je ale farebná vonkajšia fasáda a výhľad na mesto.

Dúhová ulica

Dúhová ulica (Rainbow street) vedie zo starého mesta od prvého ammánskeho okruhu (1st Circle) po Mangovú ulicu v distrikte Jebel Amman. Je to miesto, kde sa narodil jordánsky kráľ Husajn II (otec súčasného /r.2013/ kráľa Abdulláha II), kde sa nachádzajú zahraničné ambasády, obchody módnych návrhárov a luxusné reštaurácie. Niektoré z domov patrili v minulosti vysokým úradníkom vlády kráľa Husajna II a majú zaujímavú architektúru.

Ulica Wekalat

Obľúbené miesto na nákupy a návštevy reštaurácií v západnom Ammáne. Nachádza sa blízko siedmeho ammánskeho okruhu (7th Circle) a neďaleko neho je vykričaná ammánska štvrť Saifieh.

Dar Al Anda

Je to umelecká galéria založená v roku 1998 v západnom Ammáne (Jebel Luwaibdeh). Jej cieľom je prezentovať umenie moderných jordánskych umelcov, ale poriadajú tu tiež recitály a hudobné koncerty.

Mešita kráľa Abduláha

Táto modro-biela moderná mešita, ozdobená tisíckami kachličiek, bola postavená v 80-tych rokoch 20. storočia, úplne dokončená v roku 1989. Ako ináč, na počesť prvého jordánskeho kráľa Abdulláha I. Mešita kráľa Abdulláha je najväčšia mešita v Ammáne aj Jordánsku a jej interiér pojme až 3000 veriacich. Je jedinou mešitou v Ammáne, kde môžu vstúpiť aj nemoslimovia, len si nezabudnite pre vstupom vyzuť topánky.

Doprava v Ammáne

Najlepší spôsob dopravy po Ammáne je taxi, ktoré nie je drahé.


Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: KOUZLO ORIENTU | Autor: Katka Maruskinova
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Ammánu
Ubytovanie v Ammáne
Požičanie auta v Ammáne

Poistenie do Jordánska


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáAmmán